Güçlendirme Uygulamaları

Güçlendirme Uygulamaları

Binaların sağlığı aynı insan sağlığı gibi oldukça önem taşıyan konular arasında çok rahat bir şekilde incelenebilir. Aslında binadan ziyade direk inşaat sektörü konusunda güçlendirmenin çok önemli bir konu olduğunu belirtebilmek mümkün olacaktır. Çünkü direkt olarak olmasa da dolaylı bir biçimde inşaatların sağlıklı olması, inşaatta yer alan kavram ve maddelerin sağlıklı ve kaliteli olması tabi ki insanların sağlığını da etkiler. Bu tür inşaların yapımından sonra özellikle deprem dayanıklılığı açısından incelemelerin çok derin ve net bir şekilde gerçekleştirilmesi bu nedenle önem taşıyan bir konudur. Güçlendirme uygulamaları konusunda da bu nedenle sıklıkla araştırmalar yapılmaktadır. Bu tür güçlendirme çeşitlerinin aslında türlerinin bulunduğunu ve uygun olanının seçilip ona göre değerlendirmelerin yapılabileceğini belirtebilmek mümkündür. Yani tek bir çeşitten oluşmamakta olup farklı farklı uygulama yöntemlerinin kullanılarak onarım ve güçlendirme çalışmalarının gerçekleştirildiği görülmektedir. Tabi ki bu tür uygulamalarda çeşit belirlenmesi binanın ya da hammaddenin hangi onarım ve güçlendirme türünü istediğine de çok yakından bağlıdır diyebilmek mümkündür. Hal böyle olunca da güçlendirme işlemlerinden önce bu konuya mutlaka dikkat edilmeli ve güçlendirme türü ona göre seçilmelidir yorumunda bulunabiliyoruz.

Bina Güçlendirme Çeşitleri

Güçlendirme uygulamaları kapsamında görüldüğü üzere çeşitlilikler ile gerçekleştirilmektedir. Özellikle de bina güçlendirme konusundaki çeşitlilik merak edilmektedir. Bina güçlendirme ve bina güçlendirme çeşitleri gibi kavramlar özellikle kentsel dönüşüm kavramının ortaya çıkması ile birlikte hayatlara giren ve araştırma konusu olan kavramlar arasında yer almaktadır. Çarpık yapılaşma, deprem gibi etkilerin oldukça bu konuda büyük bir neden olduğunu da belirtebilmek mümkün olacaktır. Bu nedenle de güçlendirme adımında yer alan çeşitlerden söz etmek gerekebiliyor. Bu güçlendirme çeşitlerinin aslında üç temel noktadan oluştuğu belirtilebilir. Bunlar betonarme güçlendirme, çelik konstrüksyion ile güçlendirme, karbon elyaf ile güçlendirme şeklinde üç farklı şekilde incelenebilmektedir. Bina güçlendirme uygulamaları için geliştirilmiş olan sistemlerin kullanımlarının özellikle ülkemizde başlangıç gösterdiği en önemli nokta ise 1999 depremi olmuştur. Bu tarihten itibaren kullanılan yöntemler ve sistemler daha da geliştirilmeye başlanmıştır. Zaten bu tür güçlendirme sistemlerinin kullanılmasındaki en temel neden olarak da canlı kaybının azaltılması noktasından söz edebilmek mümkündür. Bina güçlendirme sistemlerinin uygulanacağı sistemde dikkat edilmesi gereken belirli başlı noktaların da bulunduğundan söz edebilmek mümkündür. Bu süreç gerçekleştirilirken bir rapor hazırlanması gerekiyor ve bu hazırlanan raporda da zemin türü bilgisi kesinlikle yer almalıdır. Çünkü bu tür bilgiler güçlendirme sisteminin hangi türünün tercih edilmesi gerektiğinde de önemli rol oynayan bir durumdur. Ön çalışmalar uzman ekipler tarafından gerçekleştirildikten sonra ekiplerin ne tür bir yöntem çerçevesinde bu işlemlerini gerçekleştireceği ve neler uygulayacağı hakkında da bilgi elde edebileceklerini belirtebilmek mümkündür.

Onarım ve Güçlendirme Sistemleri

Güçlendirme uygulamaları konusunda görüldüğü üzere özellikle bina açısından yapılacak olan güçlendirmelerin öneminin çok büyük olduğundan söz edebilmek mümkündür. Onarım ve güçlendirme sistemleri konusunda uygulanma amacı ise hem binalarda hem de diğer maddelerin gerçekleştirilecek olan onarımları ve güçlendirmelerinde benzerlik göstermektedir. Bu tür işlemler genel olarak beton yapılarda oluşumun sonrasında meydana gelebilecek olan kırılma, çatlama, dökülme, hasar görme, değişme gibi durumların önüne geçebilmek amacı ile gerçekleştirilen bir durumdur. İşte bu onarım ve güçlendirme işlemlerinde yer alan sistemlerin çeşitliliği de oldukça fazladır ve hangi yöntemin kullanılması gerektiği, kullanımların nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda da fikir sahibi olmak oldukça önemli bir konudur şeklinde yorumlar gerçekleştirilebilir.

Poliüretan Enjeksiyon Uygulaması

Bir de bu güçlendirme uygulamaları açısından yer alan çeşitlilikten söz etmek gerekirken bunun haricinde sıklıkla tercih edilen bir yöntem olan poliüretan enjeksiyon uygulaması seçeneğinden de bahsedebilmek mümkün olacaktır. Uygulaması açısından karışık gibi görülse de aslında çok basit bir enjeksiyon sistemi ile çatlakların önüne geçilmesini sağlayan bir onarım sistemidir. Bu sistem suyun geldiği çatlağın sağının ve solunun matkapla delinmesi ile birlikte uygulanan bir yöntemdir. Enjeksiyondan sonra poliüretan köpük kimyasalı o bölümde yer alan su ile reaksiyona girer ve köpük etkisi gösterilmiş olur. Bu şekilde de çatlakların önlenmesi sağlanır. Negatif yönden gelmekte olan su akışının önüne geçilmesi, kaya stabilizasyonu gibi alanlarda bu sistemin uygulaması gerçekleştirilebilir.
Sayfamızı Paylaşın
kısmına